Metabolismus je látková a energetická výměna organismu, příjem a zpracování živin z potravy. Z pohledu čínské medicíny zodpovídá za dobře fungující metabolismus element Země – slezina, žaludek a slinivka.
Slezina řídí přeměnu transformaci a koloběh, tedy transport živin z potravy. Kontroluje svaly, udržuje krev v cévách, působí na naše myšlení a koncentraci. Ovlivňuje naše jasné a analytické myšlení.
Žaludek řídí příjem, skladování, rozklad potravy, filtruje a zpracovává tekutiny. Musí být v souladu se slezinou, aby mohla být z potravy transformována výživná esence vyživující naši krev, buňky a všechny orgány v těle.
Postnatální, tedy získaná energie vzniká tudíž díky elementu Země, slezina posílá energii do všech částí našeho těla zároveň ukládá rezervy. Při dostatečnosti a zharmonizované síle tohoto elementu se poté nemusí čerpa rezervy z prenatální energie uchovávající se v ledvinách.
Pokud žaludek, slezina, slinivka má oslabenou funkci, energetický potenciál organismu pomalu klesá, čerpá se energie z rezerv, slábnou též ledviny, kvalit života. Přichází nadváha nebo podváha, únava a vyčerpání. V těle vznikají zbytky, špatné trávení, oslabení střev a jater, zahlenění a vznikají chronicity jako zvýšený cholesterol, špatný mikrobiom, záněty v těle, bolesti kloubů, pohybového aparátu a další a další zdravotní problémy.
Můžeme zbystřit při začínajících oslabeních elementu Země. Např. poruchy trávení – nadýmání, plynatost, řídká stolice nebo zácpa, říhání, škytání. Co se týče krevního zásobení – metličky, tvorba modřin, špinění během menstruačního cyklu, hemeroidy, křečové žíly. Dále se slezinou též souvisí prokrvení – studené ruce a nohy, závratě při rychlé změně polohy a bledá barva v obličeji. Co se týče psychiky, lidé s oslabenou funkcí sleziny, mají sklon k nadměrnému přemítání, starostem, špatné koncentraci a takovému neustálému cyklení se.
Co oslabuje slezinu? Bílý cukr, pokrmy z bílé mouky, kravského mléka, konzumace chladné potravy – nápoje, zmrzliny, syrové zeleniny, přemíry ovoce a též jižního ovoce v zimních měsících. Smažená a grilováná jídla, alkohol a káva. Konzumace zmrazených potravin a ohřátých v mikrovlnné troubě.
Co posiluje slezinu? Snídat teplé jídlo mezi 7-9. hodinou. V tyto hodiny je dráha žaludku na svém energetickému maximu a je schopna zpracovat větší množství potravy. Je důležité jíst v klidu a při dostatku času, nepřemýšlet nad starostmi běžných dnů a skutečně se soustředit na jídlo a jeho dostatečné rozžvýkání. Náš žaludek je kotel organismu a je potřeba ráno řádně zatopit. To jaký bude oheň po celý den, poté ovlivňuje celkové zdraví našeho těla. Aby se energie dobře rozproudila a dostala se do celého těla, je potřebné snídat teplá jídla. Nejvhodnější jsou obilné kaše a nebo rýžové. Můžeme přidat skořici, med, sušené ovoce, oříšky nebo na slano se zeleninou, vajíčkem, bylinami, houbami. Kaše mají tu schopnost, že nás zasytí na dlouhou dobu, neboť se pomalu tráví a tak dochází nejen k zasycení, též mizí i chutě na sladké během dne. Ke snídani jsou dále vhodné zeleninové vývary s přidáním jáhel a jiných obilnin, též i luštěninové polévky.
Kromě úpravy jídelníčku je důležitý pohyb během dne, střídání práce a odpočinku, relaxace bez neustálého přemýšlení a stresů.
Na podporu metabolismu z východní medicíny je vhodná akupunktura, fytoterapie a speciální energetické masáže. Právě kombinace více terapeutických metod vede k rychlejším a kvalitním výsledkům s dlouhodobou perspektivou.
Co se týče jídelníčku, nastavení správné fytoterapie a masáží řeším ve své praxi. Proto pokud vás tato problematika zajímá do hloubky, můžete se na mne obrátit.